Pozabankowe kredyty dla firm to interesujące rozwiązanie problemów finansowych przedsiębiorcy, gdy nie może on uzyskać kredytu w banku. Czy jest ono jednak opłacalne?
Firmy potrzebują kredytów do różnych celów. Przykładem form finansowania przygotowywanych specjalnie dla biznesu są chociażby kredyty obrotowe i kredyty inwestycyjne. Zwykle firma nie jest w stanie finansować swojej działalności i rozwoju tylko i wyłącznie z własnych środków. Dotyczy to zwłaszcza firm zaczynających działać na rynku. Muszą one zwykle dużo więcej zainwestować tak, aby możliwe stało się osiągnięcie sukcesów i dużych przychodów. Praktyka życiowa pokazuje, że jest to niemal niemożliwe bez jakiejkolwiek pomocy banków w postaci kredytów.
Jeśli myślimy o kredytach, to myślimy zazwyczaj o bankach. Bardzo dużo firm korzysta z usług banków. Trzeba jednak pamiętać, że banki nie zawsze są idealnym rozwiązaniem. Choć zapewniają dostęp do dużej ilości gotówki w szybkim czasie, to stawiają firmom spore wymagania. Aby uzyskać kredyt, firma zwykle musi przedstawić dokładną dokumentację swojej działalności. Dopiero po jej przeanalizowaniu bank podejmuje decyzję o wydaniu pożyczki. Nierzadko jest to czasochłonny proces, który może wiązać się także z koniecznością okazania dodatkowej dokumentacji.
We współczesnym biznesie szybkość odgrywa kluczową rolę. Takie oczekiwanie na decyzję kredytową może pozbawić firmę pewnych szans i możliwości. Co więcej, dokładna weryfikacja sytuacji finansowej firmy i jej historii kredytowej automatycznie wyklucza dużo podmiotów. W świetle tych faktów rozwiązaniem dla firm pozostają pożyczki pozabankowe.
Coraz więcej firm pożyczkowych proponuje swoje produkty przedsiębiorcom. Oferują przede wszystkim niższe bariery wejścia, czyli o wiele zredukowane warunki przyznawania kredytów. Firma nie musi się obawiać, że odejdzie z kwitkiem i może liczyć na wyrozumiałość w wielu kwestiach. Myślenie jakoby taka opcja była tylko pozytywna nie jest jednak prawidłowa. Firmy pożyczkowe zwykle kosztem delikatniejszych wymogów chcą od swoich klientów wyższego oprocentowania i wprowadzają dodatkowe opłaty. To zaś może znacznie zmienić perspektywę firmy. W praktyce może się nawet okazać, że korzyści płynące z opcji otrzymania pożyczki są mniejsze względem kosztów które trzeba z jej tytułu ponieść.
Na koniec należy zawsze pamiętać, że opłacalność pożyczek pozabankowych zależy przede wszystkich od perspektywy i sytuacji określonego przedsiębiorstwa.