Spis treści
Pięćdziesiąt lat i więcej to wbrew pozorom dobry wiek na kupno mieszkania. Przede wszystkim dlatego, że sytuacja finansowa osób po 50– tce jest już ustabilizowana, na co przychylnie patrzą banki. Jak zaplanować kupno lokalu na dalsze lata?
Osoby po 50 roku życia planujące zakup mieszkania mają już sprecyzowane wymagania na temat powierzchni lokalu czy tez lokalizacji. Ich potrzeby są inne niż młodych małżeństw z dziećmi. Przy wyborze lokalizacji doceniają dostępność do przychodni, w tym również specjalistów, a zamiast wózkowni w bloku wolą windę czy też inne ułatwienia, które przydadzą się im w przyszłości.
Mieszkania dla siebie lub dla dzieci
Osoby po 50-tce najczęściej kupują małe mieszkania, ponieważ na ogół nie mają potrzeby utrzymywania całego domu czy też dużego metrażowo mieszkania. Ponad 11% pięćdziesięciolatków szuka mieszkań do 30 m2. Druga grupa nabywców po 50-tce szuka lokali z przeznaczaniem dla swoich dzieci. Na ogół są to mieszkania niewielkie, ale za to w dobrej lokalizacji, w związku z tym także dużo droższe.
Po 50-tce kupujemy droższe mieszkania
Pięćdziesięciolatkowie stanowią większy odsetek kupujących droższe mieszkania pod względem ceny za metr kwadratowy. Ponad 31% osób po 50-tce było zainteresowanych lokalami z ceną 9 tys. zł/m2, natomiast przy cenie 4 tys. zł/m2 grono potencjalnych nabywców zostało ograniczone do zaledwie kilku procent z ogółu. Wynika z tego, że większym zainteresowaniem osób po 50-tce cieszyły się lokale droższe pod względem ceny powierzchni, choć o małym metrażu.
Według przeprowadzonych badań aż 43% mieszkań kupionych na rynku pierwotnym w Polsce stanowią lokale za 200-299 tys. zł. Najdroższe lokale za ponad 800 tys. zł cieszyły się zainteresowaniem tylko 0,6% kupujących.
Struktura wiekowa nabywców
Struktura wiekowa klientów kupujących mieszkania różni się w poszczególnych miastach Polski. Najwyższy odsetek osób po 50-tce kupujących mieszkania jest w stolicy Podkarpacia – stanowią oni aż 25%. Najmniej chętnych nabywców po pięćdziesiątce rozglądało się za mieszkaniem w Poznaniu – tylko 8%.
Wśród ośmiu największych rynków nieruchomości najniższa średnia wieku przypada na Poznań jest to 33,7 lat. Najprawdopodobniej jest to skutkiem wysokiego poziomu życia w tym mieście. W Bydgoszczy średnia wieku nabywców mieszkań to 35,1 lat, a w Gdańsku – 35,8 lat. Natomiast starsi wiekowo kupujący lokale są w Rzeszowie – 39,4 lat i w Krakowie – 39,5 lat.