Nie ulega wątpliwości, że dla każdej rodziny najważniejszym celem jest własne mieszkanie, ale niestety nie każdego jest stać na jego zakupienie. Od czego jest jednak kredyt mieszkaniowy? Niestety nie wszystkich stać jest też na drogie kredyty na zakup mieszkania i nie wszyscy mają zdolności kredytowe, aby taki kredyt mieszkaniowy w banku dostać. Dla nich jedynym wybawieniem mogą być preferencyjne kredyty z dopłatami rządowymi. Takie kredyty z dopłatami można otrzymać w ramach programu „rodzina na swoim”, który funkcjonuje już od ponad 3,5 roku i ma też funkcjonować jeszcze w 2012 roku. Oczywiście nie wszyscy mogą z takich kredytów korzystać, ale wiele jest osób, które spełniają warunki i mogą takie kredyty w bankach brać.
– Życie na swoim ma zupełnie inny wymiar niż w wynajętym lokum. Nawet jeżeli zapożyczymy się i ciężko nam będzie spłacać taki kredyt mieszkaniowy, to jeżeli spłacamy go wiedząc, że płacimy za nasze mieszkanie a nie czynsz, to jest to zupełnie inny ciężar gatunkowy kredytu – powiedział jeden z kredytobiorców.
Dlatego niech nikt nie dziwi się, że chcielibyśmy czuć się bezpiecznie w naszym własnym już mieszkaniu i dlatego często staramy się go ubezpieczyć. I to nie tylko to co się w nim znajduje, ale także mury, podłogi i sufity, czyli cały dom. Ale jeżeli właścicielem domu jest spółdzielnia mieszkaniowa nie ma potrzeby ubezpieczać ścian, ponieważ budynek został już ubezpieczony i nie ma potrzeby ubezpieczać murów po raz kolejny. Jeżeli natomiast kupiliśmy mieszkanie u dewelopera, staliśmy się jego właścicielami i mamy już akt notarialny, wszystkie wpisy do księgi wieczystej, wówczas możemy starać się o ubezpieczenie majątkowe, czyli ubezpieczenia domu w pełnej ofercie ubezpieczeniowej, lub tylko w wybranej opcji. Najczęściej przeciętnemu Kowalskiemu trudno połapać się w tych zawiłościach, niuansach ubezpieczeniowo-prawnych, dlatego najlepiej dobrze przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Dobrze jest też przejrzeć oferty w kilku firmach ubezpieczeniowych, porównać je, przeliczyć koszt ubezpieczenia, bowiem rynek ten jest bogaty w oferty i nie wszystkie firmy dysponują podobnymi polisami. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić, wtedy dobrze jest skorzystać z porady doradcy ubezpieczeniowego, albo wyspecjalizowanej firmy brokerskiej – powiedział znawca tego rynku.
– Wprawdzie mam mieszkanie własnościowe, ale nadal funkcjonuję w ramach spółdzielni mieszkaniowej. Kilka lat temu brałem kredyt konsolidacyjny w jednym z banków i warunkiem udzielenia mi takiego kredytu, którego zabezpieczeniem miało być moje mieszkanie było ubezpieczenie mieszkania. Oczywiście musiałem je ubezpieczyć, ale zanim to zrobiłem zapoznałem się z ofertą kilku firm ubezpieczeniowych. poza tym poradziłem się także znajomego agenta, który pomógł mi wybrać najlepszą ofertę i nie żałuję tego. Ostatnie anomalia pogodowe dokumentnie wskazują, że mieszkania powinno się ubezpieczać- stwierdził jeden z ubezpieczonych.
Kupić i ubezpieczyć
10 grudnia
07:00
2011