Kredyty bankowe są bardzo ważne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Warto sprawdzić, kiedy linia kredytowa najbardziej przydaje się firmie.
Linia kredytowa jest po prostu limitem kredytowym na rachunku bieżącym firmy. Jeżeli taki limit zostanie firmie raz przyznany, nie trzeba później ponownie przechodzić wszystkich formalności związanych z przyznaniem tego kredytu. Jeżeli przedsiębiorca wyczerpie środki finansowe na koncie firmowym, może korzystać z przyznanego mu limitu kredytowego.
Kiedy firmie potrzeba jest szybka gotówka, a takie sytuacje w działalności przedsiębiorstw często się zdarzają, może skorzystać z limitu przyznanego jej przez bank. Dlaczego jest to szybka gotówka? Ponieważ przedsiębiorca nie musi czekać na decyzję banku, nie musi przechodzić przez wszystkie procedury bankowe. Raz przyznany limit upoważnia przedsiębiorcę do korzystanie z dodatkowych pieniędzy przez cały czas, o każdej porze dnia i nocy.
W bankach nie ma nic za darmo, za przyznanie linii kredytowej trzeba zapłacić. Banki za przyznanie linii kredytowych najczęściej żądają około 2 proc. kwoty przyznanego limitu. Można jednak znaleźć oferty banków, które nie żądają żadnych opat za przyznanie limitów w rachunku firmowym. Z pewnością jednak banki odbiorą swoje przy innych okazjach. Nie należy też zapominać o kosztach oprocentowania kredytu w koncie. Dla firm najważniejsza wydaje się jednak elastyczność linii kredytowej w koncie, w tym także swoboda w zaciąganiu tego rodzaju kredytów oraz ich spłaty. Trzeba wiedzieć, że jeżeli na rachunek firmowy wpłynie jakakolwiek kwota, zostanie ona natychmiast zaksięgowana przez bank na poczet spłaty zaciągniętego kredytu. W związku z tym odsetki, jakie firma ma zapłacić, dotyczyć będą tylko wykorzystanej kwoty, a nie całości przyznanego limitu kredytowego.
Linia kredytowa w rachunku bieżącym firm jest szczególnie istotna dla tych, które mają kłopoty z utrzymanie płynności finansowej. A to dlatego, że szybkie pieniądze uzyskane z tego rodzaju kredytowania pozwalają przywrócić utraconą płynność lub nie dopuścić do jej utracenia. Faktoring to ostateczność. Na tego rodzaju usługę przedsiębiorcy decydują się, gdy chcą odzyskać chociaż część swoich należności z niepłaconych faktur.